piątek, 30 maja 2014

Historia Franza Hoppera

                                  Historia Franza Hoppera
H
istorię tą zaczniemy w momencie w którym dane jest nam poznać pana Hoppera (odcinek "Klucze"), jego różowowłosą żonę i córkę żywo przypominającą swoją matkę. Szczęśliwa rodzina spędza właśnie Święta Bożego Narodzenia we wspólnym gronie. Córka Hoppera, Aelita, jako gwiazdkowy prezent od rodziców otrzymuje pluszowego elfa. Pyta się Franza jak go nazwać, a ten nadaje mu imię Pan Puck.
Franz Hopper podczas Świąt uczy Aelitę gry na pianinie. Jednak wkrótce traci nastrój do gry, gdyż z nieznanych wtedy przyczyn znika jego żona. Franz przeprowadza się więc do domu położonego w okolicach Kadic, a nazwanego Pustelnią. Zostaje również nauczycielem fizyki w gimnazjum Kadic. Wkrótce zaczyna prace nad projektem wojskowym "Kartagina" używanym do blokowania komunikacji wroga.
Swą pracę przeprowadza w starej, nieużywanej już fabryce Renault. Niestety, pewien przyjaciel Franza "wsypał" go informując służby specjalne o projekcie wojskowym "Kartagina" i o zagrożeniach, które mogą być wywołane przez jego realizację. Franz dowiedziawszy się o tym w porę, wykorzystał jedną z właściwości budowanego przez siebie super-komputera: powrotu do przeszłości. Szósty czerwca 94’ powtarza się tysiące razy, aby tylko ukończyć pracę nad projektem. 1265 dnia swojej pracy Franz coraz bardziej niepokoi się o własne życie. Jest świadom tego, że ktoś ma go na celowniku. W końcu, gdy projekt jest już gotowy, rozpoczyna się kolejny dzień. Aelita wraca do domu z wycieczki rowerowej, gdy nagle, w szybie swojego pokoju dostrzega "czarnych panów". Powiadamia o tym fakcie ojca, który podziemnym przejściem zabiera ja do fabryki. "Dokąd idziemy tatusiu?" –pyta Aelita "Do świata, w którym oboje będziemy bezpieczni, na zawsze." – po tej krótkiej odpowiedzi Franz wysyła siebie oraz swą córkę do Lyoko.
Dalszy ciąg tej opowieści poznajemy dopiero w trzeciej serii. Po 2546 dniach pracy nad Lyoko obie postacie są już w wirtualnym świecie, kiedy to Aelitę nagle atakują potwory. Za poleceniem taty udaje się ona do wieży, w której ma być bezpieczna.
Aelita znudzona czekaniem na swojego ojca postanawia zwiedzić okolice. Tam niestety ponownie atakują ją potwory. Dziewczyna wraca więc szybko do wieży, gdzie czeka na nią Hopper. Okazuje się, że XANA obrócił się przeciwko niemu i zamiast zniszczyć Kartaginę, teraz pragnie zawładnąć Ziemią. Aby ocalić świat, Franz musi wyłączyć super-komputer. Aelita co prawda przez to nie zginie, ale będzie zmuszona zapomnieć ...o wszystkim.
Wkrótce (czyli po kilkunastu latach) Jeremie odnajduje super-komputer. Tam spotyka Aelitę i postanawia ją zmaterializować. Tu zaczyna się pierwsza seria Kodu Lyoko, która nie porusza wątku Franza Hoppera, ani w ogóle przyczyn tego, że Aelita znalazła się w Lyoko. Zagadka zaczyna wyjaśniać się w drugiej serii. Poznajemy tam dokładniej historię ucieczki Hoppera przed służbami specjalnymi. W odcinku Pan Puck grupa znajduje pamiętnik Franza Hoppera. Nagranie wyjaśnia historię powstania Lyoko oraz ostatecznie potwierdza wizje Aelity mówiące o tym, że Franz Hopper jest jej ojcem. Przeglądając wszystkie nagrania z pamiętnika Hoppera, Jeremie ustala, że XANA zabrał Aelicie jej cząstkę, bez której nie może być człowiekiem. Podczas poszukiwań tej części, Scyfozoa zabiera Aelicie całą pamięć. Aelita umarłaby, gdyby nie jej ojciec, który poświęcają się dla córki i przywraca jej wszystkie wspomnienia. Niestety, w tym momencie ślad Hoppera urywa się.
Trzeci sezon przynosi nagły zwrot akcji – Jeremie odnajduje Franza Hoppera w Lyoko. Niestety, nie udaje mu się sprowadzić go na Ziemię zanim William zniszczył wirtualny świat. Seria czwarta rozpoczyna się to odkrycia przez Jeremiego i Aelitę sposobu na odbudowę Lyoko - dzięki wskazówkom, jakie otrzymali od Franza Hoppera w zaszyfrowanej wiadomości. Sam kontakt z Hopperem po zniszczeniu Lyoko pozwala trwać przy nadziei, że ojciec Aelity żyje i przebywa poza Lyoko.

Piąta seria przynosi kolejne informacje, dzięki którym cała historia zaczyna składać się w spójną całość. Poznajemy bowiem profesora Tyrona, który okazuje się dawnym współpracownikiem Hoppera. Niestety wszystko co dobre kiedyś się kończy – tak też było i w tym przypadku – Hopper zdecydował się odsunąć Tyrona od prac nad swoim projektem. Niezadowolony z tego faktu Tyron postanawia więc utworzyć własny Super-Komputer konkurujący z projektem Hoppera. Wyjaśnia się także wątek matki Aelity – uprowadzona kobieta współpracuje z Tyronem cały czas nieświadomie walcząc ze swoim mężem, jak i córką.

Czujne oko widza zauważy jednak, że animowana scena prezentowana w tle napisów końcowych pierwszy serii zawiera pewną nieścisłość. Widzimy tam bowiem akta osobowe ze zdjęciem Hoppera, ale nazwiskiem Waldoo Schaeffer. Są to prawdziwe personalia Franza Hoppera, który na czas pracy przybrał naukowy pseudonim.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz